Realizacje

Architektura: Beton architektoniczny

Obecna technologia betonu umożliwia architektom zrealizowanie niemal każdego projektu w którym elementy betonowe spełniają nie tylko funkcję konstrukcyjną, ale także swoim wyglądem i kształtem zaspokajają wymogi estetyczne budynku. Często dzięki nim, budowla posiada niepowtarzalny efekt wizualny, trwale zapamiętywany i rozpoznawany na świecie. Zastosowanie betonu architektonicznego o zdefiniowanym wyglądzie dekoracyjnym stało się bardzo popularne. Również w Polsce powstaje coraz więcej budynków z zastosowaniem tego betonu.


Problemem w szerszym zastosowaniu betonu architektonicznego jest obawa o jego wygląd w całym okresie życia budynku. Często stosowane białe lub kolorowe elewacje tracą swoje walory wizualne przez zanieczyszczenia osadzające się na ich powierzchni. Z upływem czasu, pogarszająca się estetyka budynku stanowi problem zarówno dla właściciela, jak również dla architekta będącego autorem projektu. Okresowe czyszczenie elewacji jest rozwiązaniem tymczasowym, generującym coraz większe koszty.


Alternatywą dla powyższych problemów jest zastosowanie technologii TX Active® w betonie architektonicznym, polegające na użyciu cementu TioCem® w przygotowaniu mieszanki betonowej. Elewacja wykonana z takiego betonu zapewnia trwałe zachowanie walorów estetycznych przez specjalne właściwości „samoczyszczące”, uzyskane przez fotokatalityczną powierzchnię licową. Cały proces przebiega pod wpływem promieniowania słonecznego i nie wymaga dodatkowych zabiegów wspomagających. Ważne jest to, że efekt „samooczyszczenia” beton zachowuje przez cały okres swojego użytkowania, gdyż katalizator odpowiedzialny za tą właściwość nie zużywa się w procesie oczyszczania.

Newsletter

Newsletter